Přednášející:
JUDr. LIBOR DVOŘÁK, Ph.D.,
ŘEDITEL LEGISLATIVNÍHO ODBORU MŽP
Posuzování vlivů záměrů na životní prostředí (EIA) je jedním z nejdůležitějších nástrojů ochrany životního prostředí. Základem právní úpravy v oblasti EIA je zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (zákon č. 100/2001 Sb.). Většina záměrů spadajících do režimu EIA je současně stavbami, proto jsou z hlediska jejich povolování důležitá i ustanovení stavebního zákona, zejména úprava územního a stavebního řízení.
Cílem semináře je podrobně vyložit právní úpravu EIA se zaměřením na vzájemné vazby mezi zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí a dalšími předpisy, zejména stavebním zákonem. Účastníci budou podrobně seznámeni s posledními zásadními změnami v oblasti EIA, tj. s novelou stavebního zákona účinnou od 1. 1. 2018 (zákon č. 225/2017 Sb.), která zavedla dva nové typy řízení (územní řízení s posouzením vlivů na životní prostředí a společné územní a stavební řízení s posouzením vlivů na životní prostředí) a s tzv. transpoziční novelou zákona č. 100/2001 Sb. účinnou od 1. 11. 2017 (zákon č. 326/2017 Sb.), která provedla mnohé další podstatné změny, např. ve věci platnosti stanoviska EIA.
Účastníkům budou poskytnuty informace rovněž o významných změnách legislativy na úseku EIA, které jsou nyní v legislativním procesu, popřípadě ve stadiu přípravy. Aktuální je v této souvislosti zejména tzv. rekodifikace stavebního práva, tedy příprava nového stavebního zákona a tzv. změnového zákona – v rámci něho se předpokládají významné změny na úseku EIA a SEA. Oba zákony by měly být na počátku roku 2020 předloženy vládě.
PROGRAM
- účel a smysl EIA, vztah k ostatním nástrojům ochrany životního prostředí, charakteristika mezinárodní úpravy (Espoo úmluva, Aarhuská úmluva) a legislativy EU (EIA směrnice) včetně aktuálních trendů
- podrobný výklad základních prvků EIA se zaměřením na poslední významné změny legislativy
- předmět EIA – obligatorní a fakultativní posuzování
- základní pojmy – navazující řízení, dotčená veřejnost, podlimitní záměry apod.
- zjišťovací řízení – postup, právní forma závěru zjišťovacího řízení
- dokumentace, posudek, veřejné projednání
- stanovisko EIA – obsah, platnost včetně mechanismu prodlužování doby platnosti, ověřování změn záměru (verifikace)
- pravidla pro postup v tzv. navazujících řízeních (územní řízení, stavební řízení, řízení o vydání integrovaného povolení apod.) – zveřejňování informací, možnost vstupu tzv. dotčené veřejnosti do řízení apod., soudní přezkum rozhodnutí
- posuzování vlivů záměrů s možnými vlivy na lokality soustavy Natura 2000 – odchylky
- informace o připravovaných významných změnách legislativy na úseku EIA (zejména tzv. rekodifikace stavebního práva)
PREZENČNÍ SEMINÁŘ PROBĚHNE POUZE POKUD TO EPIDEMIOLOGIKCÁ OPATŘENÍ DOVOLÍ, V OPAČNÉM PŘÍPADĚ SE BUDE JEDNAT O WEBINÁŘ.